ROSS C. JOHNSTON TROPHY

YEAR     NAME
1926     Fred Cockington
1927     Norman A. Walsh
1928     L. Matters
1929     Jack N.T. Woods *
1930     Jack N.T. Woods
1931     Jack N.T. Woods
1932     Mervyn W. Evans *
1933     no award
1934     no award
1935     Alfred G.C. Waldeck
1936     Norm K. Anderson
1937     John E.C. Stephens *
1938     Norm K. Anderson
1939     Lindsay Mills
1940     ?
1941     no award – Club combined with Pulteney Old Scholars known as “Collegians Football Club”
1942     Recess
1943     Recess
1944     Recess
1945     Recess
1946     Myer Solomon
1947     Bruce J. Downing
1948     Bruce J. Downing
1949     Doug H. Sanders
1950     Owen H. Price
1951     Colin Dewar
1952     Owen H. Price
1953     Colin Hockney
1954     Peter Hill & Ron J. Byrne
1955     W.M. “Bill” McIntosh
1956     Michael R. Wundke
1957     Peter R. Butcher
1958     Anthony R. “Tony” Clarkson *
1959     M. Dean Perrott
1960     Robert Skinner
1961     Grantley W. Sims
1962     Frank Hambly
1963     Ian A. Wallace & Haydn O’Shaughnessy
1964     Peter H. Parkinson
1965     Grantley W. Sims
1966     Ian D. Ide
1967     Ian D. Ide
1968     David C. Johnston
1969     Robert W. “Bert” Carmichael
1970     Max W.B. Thompson
1971     Grant C. Winkley
1972     Gary V. Hugo
1973     Peter G. Thomas
1974     Rick D. Gray
1975     Max W.B. Thompson
1976     Geoffrey R. Prest
1977     Robert F. Brinsley
1978     Peter L. Sobels
1979     Donald C. Stephens
1980     John S. “Jack” Prest
1981     Graham S. Vasileff
1982     Stephen J. Farrell *
1983     Stephen D. Kennett
1984     John S. “Jack” Prest & Peter D. Young
1985     Roderick K. Hann
1986     David G. Serotzki
1987     Robert E. McBride
1988     John S. “Jack” Prest
1989     Andrew N. Winter
1990     John S. “Jack” Prest
1991     Ian P. Willsmore
1992     Steven R. Borgas
1993     Richard E. Sims
1994     Thomas C. Waltham & Robert E. McBride
1995     Todd C. Ferguson
1996     Sean C. Tanner
1997     Sean C. Tanner
1998     Sean C. Tanner
1999     Lachlan W. Gray
2000     Sean C. Tanner
2001     John R. Waltham
2002     Sean C. Tanner
2003     Sean C. Tanner *
2004     Christopher J. Thredgold
2005     Christopher J. Thredgold
2006     George J.P. Choimes
2007     Cameron G. Garry
2008     Ryan B. Byrne
2009     William N. Dalwood
2010     Philip W. Cleggett & Jack J. Kelly *
2011     William C. Hugo & Paul J. Rogan
2012     Philip W. Cleggett & Simon L. Potts
2013     Matthew A. Jackman
2014     Justin C. Graetz
2015     Adam R. Perryman
2016     Adam R. Perryman

* denotes Association medal

 

 

If there are any errors or you can confirm any of the missing winners, first names and missing initials, please contact Andrew Heitmann via email: [email protected]